لوگوی سفیر خودرو ایرانیان لوگوی سفیر خودرو ایرانیان
شنبه مورخ ۱ آبان ۱۴۰۰ 

تاریخچه لیزینگ در ایران و جهان

 لیزینگ چیست؟

 

لیزینگ که در همه فرهنگ‌ها و دائرة‌المعارف‌های جهان بمفهوم اجاره معنا گردیده است. یک فعالیت اعتباری کاملا تخصصی است و در حقیقت مجموعه‌ای است از مبادلات اقتصادی مبتنی بر خرید، اجاره و فروش هر نوع کالا یا ابزار سرمایه‌ای. در این روش شرکت لیزینگ بعنوان موجر و متقاضی استفاده از تسهیلات لیزینگ بعنوان مستأجر نامیده می‌شود.

در حال حاضر عملیات لیزینگ بدلیل گستردگی دامنه این صنعت در جهان و ایجاد نوآوریها و تکنیک‌های عملیاتی گوناگون و نیاز به کاربرد آن در زمینه‌های مختلف به روش‌های متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی طبق تقسیم‌بندی شورای جهانی استانداردهای مالی، لیزینگ بطور عام به دو نوع لیزینگ عملیاتی و مالی تقسیم می‌شود.

لیزینگ مالی یا به اصطلاح کاربردی آن در ایران اجاره بشرط تملیک از سال 1354 در کشور مرسوم می‌باشد. در این روش شرکت لیزینگ (موجر) کالای مورد نیاز متقاضی (مستأجر) را با استفاده از منابع مالی خود از فروشنده یا سازنده آن خریداری و با قبول اینکه در صورت انجام کلیه تعهدات مندرج در قرارداد مستأجر اختیار دارد تا انتقال مالکیت عین مورد اجاره را از موجر تقاضا نماید، مورد اجاره را برای مدت تعیین شده در قرارداد، بصورت اجاره در اختیار مستأجر قرار می‌دهد. بدین ترتیب مستأجر در پایان دوره قرارداد مختار خواهد بود که مورد اجاره را تملیک نماید و یا آنرا به موجر مسترد و یا قرارداد اجاره را تمدید کند. با این حساب با استفاده از این روش ضمن آنکه امکانات لازم جهت تأمین تجهیزات و ابزار کار جدیدتر و مدرن‌تر برای مستأجر فراهم می‌آید موجبات افزایش راندمان تولید در بخشهای مختلف نیز مهیا می‌گردد. زیرا همانگونه که امروزه در بازار مبادلات اعتباری کشورهای پیشرفته مرسوم است مستأجر می‌تواند با استرداد مورد اجاره به موجر در پایان دوره قرارداد (یا تسویه کامل تعهدات در طول دوره) با فاصله زمانی اندکی همان تجهیزات را بشکلی مدرن‌تر و پیشرفته‌تر تحصیل نماید. بدین ترتیب دامنه فعالیت لیزینگ محدود و منحصر به تأمین اعتبار برای تهیه نوع خاصی از کالاها نبوده و در کلیه زمینه‌های تولید کالا و خدمات که امکان اعطای تسهیلات به روش لیزینگ وجود داشته باشد قابل توسعه و تعمیم خواهد بود. از اینرو عملیات لیزینگ طی دهه‌های اخیر در کلیه جوامع پیشرفته‌ و در حال رشد از گستردگی چشمگیری برخوردار شده بطوریکه وسعت فعالیت این ابزار مالی از انواع لوازم خانگی، کامپیوتر، وسایط نقلیه شخصی و عمومی تا مدرنترین و پیچیده‌ترین تجهیزات علمی و پزشکی، خطوط تولید، هواپیماها، شناورها، سکوهای نفتی، ماهواره‌ها و حتی فیلمهای سینمائی را در برگرفته است.

لیزینگ (اجاره) قدمتی به اندازه طول تاریخ بشریت دارد ولی پیدایش لیزینگ مدرن به مفهوم امروزی آن از اوایل دهه 1950 ابتداء در انگلستان و سپس در ایالات متحده آمریکا اتفاق افتاده و به سرعت در سرتاسر جهان گسترش یافت. طبق آمارهای اعلام شده از جانب مؤسسه "پول اروپائی" بعنوان بزرگترین مرکز مطالعاتی لیزینگ جهان، مجموع مبادلات این ابزار اعتباری در پنجاه کشور مطرح در پایان سال 2007 به رقمی در حدود 760میلیارد دلار بالغ گردیده و از این لحاظ توانسته است جایگاه خود را بعد از وامهای مستقیم بانکی بعنوان دومین ابزار مهم تأمین اعتبار در سطح بین‌المللی تثبیت نماید.

   

مزایای لیزینگ چیست؟

بی‌تردید کسب جایگاه دومین ابزار مهم تأمین اعتبار در سطح بین‌المللی متکی بر ویژگیهایی است که لیزینگ نسبت به سایر روشهای تأمین منابع مالی دارا میباشد این ویژگیها عبارتند از:

1- ایجاد اشتغال و گسترش سطح تولید: لیزینگ یکی از روش های بسیار موثر در ایجاد اشتغال محسوب می شود، زیرا می توانـد شرایـط لازم کار برای متخصصان یا افرادی که توانایـی انجام کار دارند، لیـکن از امکانات و تجـهیزات لازم برخوردار نیستند را فراهم کند. همچنین در شرکت های تولیدی از طریق کمک فروش و افزایش تولیدات و روان کردن چرخه تولید، به ایجاد اشتغال و حفظ آن کمک شایان توجهی خواهد کرد.

2- ضد تورمی  بودن: تامین مالی به روش لیزینگ به دلیل عدم تزریق مستقیم وجوه به بازار و پیشگیری و بازدارندگی این روش از ورود مستقیم منابعی که به صورت تسهیلات واگذار می شود، دارای خاصیت ضد تورمی است. ایـن شیوه تامین مالی خصوصا در روش لیزینگ کمک فروش، از یک سو به چرخه تولید و افزایش حجم محصول تولیدی کمک کرده و در نتیجه، سطح تولید داخلی را بالا می برد و از سوی دیگر، از طریق واگذاری تسهیلات برای خرید محصولات تولیدی و ایجاد اشتغال و افزایـش عرضه محـصولات مورد نیاز جامعه، ضمن بالابردن میزان تولید ناخالص داخـلی، به عنوان یک اهرم ضدتورمی عمل می کند.

3- غیروثیقه ای بودن: چون شرکت لیزینگ در طول مدت اجاره مالک تجهیزات و دستگاه ها مورد اجاره باقی می ماند، بنابراین در شرایط معمول از مستاجر وثـیقه ای مطالبه نمی کند، مـگر در موارد خاص. لذا در مواردی که مستـاجر وثیقه باارزشی نداشته باشد، از دریافت تسهیلات به صورت اجاره در قالب روش های لیزینگ محروم نمی شود.

4- کاهش ریسک تجاری: ارجحیت اجاره دارایی ها نسبت به خرید آنها می توانـد به ایـن دلـیل باشد که اجاره دارایی، ریسکی کمتر از مالکیت آن داراست و به همین دلیل مدیران و تصمیم گیرندگان شرکت ها یا واحدهای تجاری ممکن است برای کاهش ریـسک تجاری شان مسوولیـت های مربـوط به سرمایـه گـذاری و اداره ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات را به یک موسسه دیگر واگذار کنند.

5-  سهولت نسبی در مقایسه با سایر شیوه های تامین مالی: در بسیاری از موارد با استفاده از روش های اجاره ممکن است گشایشی در محدودیت مصرف منابع مالی و راهی برای فرار از انعقاد قراردادهای مالی پر محدودیت ایجاد شود، زیرا در آن صورت می توان منابع نقدی جاری که برای خرید کالای مورد اجاره مورد نیاز بود را برای انجام سایر امور اختصاص داد.

6- امکان جایگزینی، همگام با تغییرات تکنولوژیکی: لیزینگ قراردادی است که مستاجر را از خطر تغییرات تکنولوژیکی و لزوم جایگزین کردن ماشـین آلات قدیمی یا سایر شرایـطی که به علت ابـهام وضع آتی می تواند او را از نقطـه نظر اقتصادی مورد تهدید قرار دهد، مصون نگاه داشته و حمایت می کند.

7- صرفه جویی در مصرف سرمایـه مستاجر: شرکت های اجاره ای، قسمـت عمده و گاهی تا صددرصد سرمـایه گذاری اولیه لازم برای یک کارخانه یا تجهیزات مورد نیاز آن را تامین می کنند، به این ترتیب مستاجر می تواند منابع مالی خود را صرف سایر مخارج لازم کند یا حتی آن را پس انداز کند.

8- ایجاد منبع مالی جدید: روش اجاره داری، منبع مالی اضافی را برای شرکت های بازرگانی و صنعتی فراهم می کند. بدین ترتیب درحالی که خطوط اعتباری موجود برای مستاجر حفظ می شود، خط اعتباری جدیدی نیز به او ارائه می‌‌شود.

9- امکان تملک تجهیزات و دستگاه ها: در بعضی از روش های لیزینگ اجاره اعتباری مستاجر می تواند در پایان مدت قرارداد با پرداخـت مبلغ کـمی که در تاریخ عـقد قرارداد تعییـن شده است، تـجـهیزات یا دستگاه های مورد اجاره را به مالکیت خود درآورد. در مواردی که مستاجر به دلایلی از جمله از رده خارج شدن تجـهیزات و دسـتگاه ها یا عدم نیاز به ادامه استفاده از آنها و غیره، تمایلی به تملک تجهیزات و دستگاه ها نداشتـه باشد، می تواند از این حق استفاده نکرده و مورد اجاره را به موجر عودت دهد.

10- افزایش ظرفیت وا م گیری: معمولا اجاره یک روش تمین مالی خارج از ترازنـامه است و چون ارقام آن در دفـاتر مستاجر ثبت نمی شود، ظرفیت استقراض وی افزایش می یابد.

در ادامه به دلیل مزایای متعدد مترتب بر لیزینگ، سایر مزیت ها فقط نام برده می شود:

11- انعطاف پذیری،

12- انتقال مزایـای مالیاتی

13- مزیـت مالیات بر درآمد،

14- تامین هزیـنه های جانبی

15- امکان انعکاس یا عدم انعکاس معامله در ترازنامه

16- مدیریت وجوه نقد،

17- گریز از محدودیت های بودجه سرمـایه ای،

18- بازده افزوده بر دارایی و...


به اشتراک گذاری، ایمیل و چاپ:
share share share share share share Print
دریافت پیامک اخبار


دوست واقعی از روبرو به تو خنجر می زند.                      " اسکار وایلد "